business trip to

Památník bitvy u Sudoměřesudomer_l.jpgObec Sudoměř je proslavena první vítěznou bitvou husitů 25. března 1420. Památné místo se nachází východně od města Strakonice, je vzdálené 10 km a leží v nadmořské výšce 383m. Nedaleko Sudoměře jsou tři rybníky s hrázemi a malý zalesněný kopec, kde se nachází místo slavné bitvy mezi husity a panskou jízdou.

Toho dne r. 1420 se tábor husitů (asi 400 osob, převážně ženy a děti) spolu s vůdcem Janem Žižkou přesouval do nově založeného města Tábor. 25 března se zde utkali s pětinásobnou přesilou nepřátelských vojsk. Husité si vybojovali slavné vítězství, zatímco panská jízda skončila na dně vypuštěného a blátivého rybníka Škaredý.

Živou vzpomínkou na tuto událost je zde vybudován 16 m. vysoký monument Jana Žižky z roku 1925, jehož autorem je sochař J.E. Kodet.

Monument je na značené modré trase vedoucí z obce Kestřany (5km) a nedaleko parkoviště, jež je na odbočce vlevo ze silnice z Ražic - Sudoměř. Parkoviště je nedaleko železničního přejezdu a železniční zastávky a od památníku je vzdálené 1 km. K památnému místu vede zeleně značená trasa z malé obce Putim (7km).

Zobrazit na mapě