business trip to

Blanský lesblansky_les_2.jpg

Blanský les má rozlohu 21.235 ha a je opravdovým rájem pro aktivity ve volné přírodě. V roce 1990 toto území získalo status přírodní rezervace a nyní svým územím zasahuje do oblasti Českých Budějovic, Českého Krumlova a Prachatic. Jedná se o zachovalý krajinný celek v širším předhůří Šumavy. Jeho nevyšším bodem je vrch Kleť s 1084 metry.


Jihovýchodní hranice je tvořena řekou Vltavou. Koryto řeky leží 400 m n. m. Křemžský potok protéká širokou kotlinou z horní části rezervace a pod zříceninou Dívčí Kámen se vlévá do Vltavy.


Les byl původně bukovým lesem, ale díky rostoucímu zájmu nové generace po bukovém dřevě jako stavebním materiálu, byl vytěžen. Proto namísto bukových lesů byly vysazeny rychle rostoucí porosty smrku a borovice.

blansky_les_3.jpg Kromě přírodní rezervace je Blanský les známý i díky svým historickým památkám a lidové architektuře. V přírodní rezervaci najdete mimo jiné i klášter Zlatá Koruna, zříceninu hradu Dívčí Kámen a pozůstatky z nedokončeného gotického kláštera v Kuklově. Velmi pozoruhodným místem jsou i pozůstatky keltského oppida v Třísově.

V chráněné krajinné oblasti je vyznačeno několik naučných stezek. Tak například cesta z železniční stanice Český Krumlov do Vyšné. Nebo další z turistických cest vede z Třísova přes Dívčí Kámen do Holoubkova. Cesta je 3 kilometry dlouhá a vede k několika zajímavým bodům. Na našich stránkách najdete podrobný popis turistických cest.

Kromě těchto popisovaných cest jsou v Blanském lese i další varianty pro cyklo a turistiku. Díky příkrému spádu pohoří jsou trasy krátké, ale obtížné, proto je jízda na horském kole rozhodně výzvou.

Zobrazit na mapě