business trip to

Schwarzenberský plavební kanálSchwarzenberský plavební kanál původně sloužil k přepravě dřeva mezi Vltavou a Dunajem.
V neobjevených částech a hlubokých lesech Šumavy nebyly jiné dostupné cesty pro transport dřeva do měst, kde ho bylo potřeba.

svarcenbersky_kanal_1.jpgOd roku 1789 začala první část výstavby tohoto náročného projektu. V roce 1791 byla dokončena první část a kanál s délkou 39,9 km byl zprovozněn. Díky nízkým provozním nákladům na přepravu dřeva začala zlatá éra v lesnictví na Šumavě, dřevo se ve Vídní prodávalo s větším ziskem.
Do plavebního kanálu bylo přivedeno několik malých říček, na splavování dřeva bylo zaměstnáno 200 lidí, kteří měli udržet plynulý chod plavebního kanálu. Dřevo nebylo možné splavovat v obdobích sucha a při nízké hladině vody plavebního kanálu.

V roce 1821 byly zahájeny nové práce na druhé části plavebního kanálu, a to díky velkému úspěchu první části. Nová část plavebního kanálu měla dokonce 419 metrů dlouhý tunel. V roce 1824 bylo odstartováno první splavování o délce 89,7 kilometrů. I přesto, že byl kanál sjízdný, byl systém splavování dřeva usilovnou prací. Ke splavování třech objemných kmenů dřeva přispěly vybudované umělé vodní nádrže, vyrovnávací komory, můstky a jiné další technické úpravy.

svarcenbersky_kanal_2.jpgRok 1892 je známý zavedením levnější a rychlejší přepravy dřeva po železnici, kdy se plavební kanál přestal využívat.

V letech 1991-1997 naštěstí proběhly četné úpravy na plavebním kanálu, ty mu nyní navrátily jeho starou slávu. Samotnému projektu se dostalo větší publicity a s ní i více turistů, kteří navštěvují Schwarzenberský kanál.

Cesta podél plavebního kanálu je především využívána o víkendech a svátcích. Podél celé cesty najdete několik orientačních tabulí, které vám poskytnou více informací o plavebním kanálu a jeho historii.


Zobrazit na mapě