business trip to

Nepomuknepomuk_1.jpgNepomuk se nachází uprostřed kopcovité krajiny nedaleko Zelenohorského panství. Jak se uvádí ve Svatovojtěšské legendě, Nepomuk byl již v roce 977 osídlen. V této době byla osada Pomuk založena na úpatí Zelené Hory. Jihozápadně vzniklo jiné osídlení s názvem Přesanice.

V roce 1144 byl založen Cisterciánský klášter, který městu Nepomuk zajistil novou budoucnost. Cisterciáčtí mniši těžili zpočátku zlato, později se úspěšně těžilo i stříbro. Ve 13 a 14. stol. byla jeho těžba obzvláště výnosná. Město žilo v hojnosti a obchodu se dařilo.

V roce 1384 vzniklo nové město s názvem Nepomuk, a to ze stávajících osad Pomuk a Přesanice. O 40 let později král Václav IV. povýšil Nepomuk na město. Během husitských válek a jiných náboženských pozdvižení se město dočkalo chmurného období. V roce 1420 Jan Žižka z Trocnova, jeden z předních vůdců Husitských vojsk, vpadl společně se svým vojskem na území Nepomuku a zpustošil zdejší klášter.

Po další 3 stol. jsou mocní šlechtici ze Štemberka vlastníky Zelenohorského panství u Nepomuka. Mimořádným knížetem, jež přinesl do tohoto města ekonomický i stavitelský pokrok, byl Vojtěch Václav ze Štemberka (1655-1708).

užitečné informace


Zobrazit na mapě

Autokempy v okolí NepomukZajímavá místa

16.1km: Přírodní park - Prašivice

prasivice_s.jpg
Přírodní park Prašivice je nedaleko malého městečka Nalžovské Hory. Tento přírodní park je romantické místo a skrývá mnohá tajemství o jeho původu. A kam nás zavedou jeho stezky?

Více o .....    Zobrazit na mapě

19.5km: Zámek Nebílovy

nebilovy_s.jpg
Tato velkolepá rezidence byla vybudována na samé hranici Plzeňského regionu. Z počátku byl zámek v renesančním duchu, poté byl zrenovován barokním architektem Jakubem Augustonem. Dnes patří mezi skvosty barokní architektury, jež obdivují architekti z celého světa.

Adresa: Nebilovy 1, Nebilovy 332 04 | Otevírací hodiny: 10:00 - 16:00 hod., červenec-srpen: 9:00 - 17:00 hod.

    Zobrazit na mapě