business trip to

PlzeňV dávných dobách bylo město Plzeň jedno z nejlépe opevněných měst v zemi, a to díky svým městským hradbám a vodním příkopům. Král Václav II. založil r. 1295 město Plzeň při staré obchodní cestě z Prahy do Bavorska. Na osidlování samotného města se výrazně podíleli němečtí kolonisté. Byl vybudován městský půdorys s neobyčejně pravidelnou šachovnicovou osnovou 22 městských bloků se čtvercovým obrysem. Na dvouch z nich se nestavělo a ty mají dnes podobu městského náměstí.

plzen_4.jpgV centru bylo vybudováno Náměstí Republiky. Je to největší náměstí v Čechách. Nachází se zde např. renesanční radnice z roku 1559, ta je velkolepě vyzdobena novodobými sgrafity "ukřižování". Z pozadí tohoto sgrafita je vidět nejstarší podoba města z roku (1578).

Nad okolními budovami vyčnívá gotický kostel sv. Bartoloměje. Kostelní věže o výšce 103 m. jsou nevyšší v Čechách. Od roku 1883 se na hlavním oltáři opět objevuje plzeňská Madona, skutečné dílo gotického sochařství z roku 1390.

Na hřbitově kostela sv. Mikuláše je pohřben spisovatel a dramatik Josef Kajetán Tyl. J. K. Tyl je spoluautorem české národní hymny "Kde domov můj?!".

plzen_6.jpg
S počátkem průmyslové revoluce se z Plzně stává důležité průmyslové město. V roce 1848 je založen pivovar světoznámého jména Plzeňský Prazdroj. Pokud budete odjíždět z města směr Praha, Pilsner Urquell jistě nepřehlédnete. Vstupní brána v novorenesančním stylu působí velmi impozantně. Pivovar můžete navštívit pouze ve skupinách. Přímo v areálu najdete restauraci s tradiční pivnicí, kde jsou k prodeji i suvenýry Plzeňského Prazdroje.

Plzeň je dokonce známa i díky gigantické ocelárně Škodovy závody. Potom, co v roce 1868 Emil Škoda otevřel svou novou továrnu, se staly slévárny železa a kovů bezkonkurenčním dodavatelem.
Kromě již zmíněných průmyslových odvětví je město Plzeň také známo díky svým vzdělávacím institucím v oblasti medicíny, elektrotechniky a strojního inženýrství.

užitečné informace


Zobrazit na mapě

Autokempy v okolí Plzeň

Turistické informace

Informační centrum Bavorský les - Šumava
Martinská 303/9 301 00
tel:+420 377 322 145
www: http://www.bavorskylesy.cz
mail: info.plzen@bavorskelesy.cz

Městské informační středisko
Nám. Republiky 41 301 16
tel:(+420) 378 035 330
www: http://www.plzen-city.cz
mail: irena.benesova@icpilsen.czZajímavá místa

0.1km: Muzeum strašidel

muzeum_strasidel.jpg
Muzeum strašidel je v samotném centru města v historickém sklepení dnes již zbořeného domu. Expozice muzea se zaměřuje na svět pohádek a pověstí, proto vás nechá nahlédnout do tohoto světa zapomenutých časů ze staré Plzně a okolí. Setkáte se s bájným knížetem Radoušem, vodníky, čarodějnicemi, ohnivým psem, draky, Saracénskými čerty a jinou havětí.

Adresa: náměstí Republiky 33, Plzeň (podzemí Hotelu Central) | Otevírací hodiny: po - ne: 10:00 - 18:00hod.

    Zobrazit na mapě

0.1km: Muzeum loutek

muzeum_loutek.jpg
Interaktivní loutkové muzeum najdete v historické domu č. 23 na plzeňském náměstí Republiky. Expozice a tvůrčí dílny mapují výjimečnou historii i současnost plzeňského loutkářství, ale interaktivním způsobem zapojují dětské i dospělé návštěvníky. Návštěvníkovi jsou postupně představovány počátky loutkářství v Plzni od kočovných loutkoherců , přes Loutkové divadlo feriálních osad, Skupovo divadlo, produkce loutkových souborů z druhé poloviny 20. století až do současnosti.

Adresa: náměstí Republiky 23, Plzeň | Otevírací doba: út - ne: 10:00 - 18:00hod.

    Zobrazit na mapě

0.3km: Plzeňské historické podzemí

plzen_podzemi_2.jpg
Přijeďte, zakuste pocit života dole v podzemí a odhalte tajemství výklenků a zákoutí. V doprovodu průvodce půjdete labyrintem chodeb, sklepů a studní pod samotným centrem města. Budova z poč. 14 stol., ve které jste začali, je spolu s podzemím nedílnou součástí dějin a součastnosti města.

Adresa: Veleslavinova 6, 301 00 Plzeň | Otevírací hodiny: po - ne prohlídky v 11:00, 14:00 a 16:00 hod.

    Zobrazit na mapě

0.7km: Exkurze v Plzeňském Prazdroji

pivovar_plzen_s.jpg
Navštivte plzeňský pivovar, poznejte a ochutnejte světoznámé značky piva Pilsner Urquell a Gambrinus. Plzeňský Prazdroj je nejstarším pivovarem v České republice.

Více o .....    Zobrazit na mapě

1.6km: Techmania

techmania_s.jpg
Techmania je interaktivní muzeum, ve kterém najdete odpovědi na všechny otázky typu - co se s Vámi stane pokud okusíte 200 000 voltů, jak zažít viditelný projev neviditelného nebo čím nás příroda inspirovala.....

Adresa: Borská ulice, vstup V. bránou v areálu ŠKODA, 316 00 Plzeň | Otevírací hodiny: po - ne 9:00 hod. - 17:00 hod.

    Zobrazit na mapě

1.7km: Zoologická a botanická zahrada města Plzeň

plzen_zoo_s.jpg

Botanická zahrada je členitá oblast s vodními plochami, arboretem a parky. V Evropě se Zoo může pyšnit druhým největším výběhem pro medvědy a přirozeným prostředím pro opice a velké šelmy. V botanické zahradě také najdete skleník se sukulenty a speciální naučnou cestu.

Adresa: Pod Vinicemi 9, 301 16 Plzeň | Otevírací hodiny: 9:00 hod. -18:00 hod.

    Zobrazit na mapě

2km: DinoPark

dinopark.jpg
Dinopark můžete navštívit samostatně nebo se zvýhodněnou vstupenkou do Zoo Plzeň. Park je zábavné místo pro děti nebo studenty, kteří hledají více informací o růných druzích dinosaurů, o vzniku života na zemi nebo o pohybu zemských desek atd. Modely dinosaurů jsou jak statické, tak i robotické. Všechny modely jsou ozvučené. Součástí parku jsou atrakce podporující edukační funkci parku, 3D kino, dětské paleontologické hřiště a naučná stezka.

Adresa: Nad ZOO 1, Plzeň | Otevírací doba: duben - říjen, po - ne: 8:00 - 18:00h.

    Zobrazit na mapě

8.5km: Rotunda ve Starém Plzenci

rotunda_staryplzenec_s.jpg
Raně románská rotunda sv. Petra a Pavla z 10. stol. je nejstarší dochovanou církevní stavbou v západních Čechách, jež se z velké části zachovala jako původní.

Více o .....    Zobrazit na mapě

12km: Pivovar Modrá Hvězda

modra-hvezda_s.jpg
Počátek pivovarnictví ve městě Dobřany je datován od roku 1378. Tohoto roku udělil měšťanům probošt Udarlich privilegium s právem várečným. Toto privilegium bylo potvrzeno českým králem Vladislavem II. a císařem Ferdinandem III. Nyní má pivovar ve své nabídce pivo světlé 10%, světlý ležák 12%, tmavý speciál 14%, polotmavý speciál 16%, světlý speciál 17%, speciální ochucená piva a pivní pálenku.

Adresa: nám. T. G. Masaryka 159, 334 41 Dobřany. Tel.: +420 377 973 770

    Zobrazit na mapě

13.6km: Zámek Nebílovy

nebilovy_s.jpg
Tato velkolepá rezidence byla vybudována na samé hranici Plzeňského regionu. Z počátku byl zámek v renesančním duchu, poté byl zrenovován barokním architektem Jakubem Augustonem. Dnes patří mezi skvosty barokní architektury, jež obdivují architekti z celého světa.

Adresa: Nebilovy 1, Nebilovy 332 04 | Otevírací hodiny: 10:00 - 16:00 hod., červenec-srpen: 9:00 - 17:00 hod.

    Zobrazit na mapě